Recenzja książki Agnieszki Jucewicz „Czując. Rozmowy o emocjach”. Agnieszka Jucewicz to autorka bestsellerów „Żyj wystarczająco dobrze”, „Kochaj wystarczająco dobrze” i „Wybieraj wystarczająco dobrze”. Teraz popełniła książkę w formie wywiadów z psychoterapeutami, psychologami z seksuologiem, z osobami mającymi ogromną wiedzę. Wymienię tylko kilka nazwisk w tym: Bogdana de Barbaro, Bartłomieja Dobroczyńskiego, Danutę Golec czy Andrzeja Depko. Razem z autorką omawiają poszczególne emocje i stany takie jak: wdzięczność, miłość, zazdrość, współczucie, wstyd, przyjemność czy smutek, ale też wiele innych.


Dlaczego ta książka jest taka wyjątkowa? Książka ta jest szczególna, ponieważ chociaż mówi o rzeczach bliskich nam i wielokrotnie omówionych lecz nie jest powieleniem wszystkich już książek czy prac, które miałam przyjemność przeczytać. Dostajemy wiedzę fachową i jednocześnie doświadczenia rozmówców. Każdy rozdział tłumaczy nasze codzienne emocje i zachowania i jest w tym dużo czułości wobec drugiego człowieka.


Przybliżę wam kilka rozdziałów oraz ich podtytułów i mam nadzieję, że na tyle was zainteresują, że będziecie chętnie sięgali po tę pozycję:
Wdzięczność. Sztuka przyjmowania prezentów.
Złość. Jak wydłużyć swój lont.
Radość. Tysiąc sposobów picia szampana.
Euforia. Pierwszy kęs eklerki.
Nuda. Jesteśmy mnichem czy Kardashianką.
Z przyjemnością czytałam wywiady, w których Agnieszka Jucewicz w sposób bardzo profesjonalny, świadczący, moim zdaniem, o dużej wiedzy, stawia pytania rozmówcom, nawiązuje do tematu i pozwala w pełni wypowiedzieć się fachowcom. Co mnie zachwyca? Ogrom wiedzy i sposób jej podania — lekki i niebanalny.


Komu chętnie poleciłabym tę pozycję?
Wszystkim tym, którzy są ciekawi drugiego człowieka i samych siebie.

Wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się jak wspierać innych, w tym swoje dzieci.

Tym, którzy chcą żyć świadomie, nie poddawać się manipulacji, a odnaleźć w sobie miejsce na empatię i zrozumienie.

Mówienie o emocjach ciągle nie jest czymś naturalnym w naszym życiu, ich doświadczanie bywa trudne, a ta książka pokazuje jak bardzo potrzebne i naturalne są w naszym życiu.