Temat wartości przedstawiony w oderwaniu od życia jest interesującym działem do analiz lub opisu społeczeństwa. Ciekawostką do dyskusji z przyjaciółmi lub inteligentnej wymiany zdań o kierunku rozwoju cywilizacji – o łał, zabrzmiało prawie naukowo, czytaj pseudonaukowo.

A więc po co to?

Mnie wartości w życiu pozwalają trzymać kurs i wracać na niego, kiedy łapię życiową zadyszkę. Rozpracowanie sobie tego, jakie mam wartości, czym się kieruję w życiu, a czym bym chciała się kierować, z czego one wynikają, było dla mnie odkrywaniem siebie, fascynującą zabawą i drogą do samoakceptacji. Czyli można powiedzieć – pełnym samo zachwytem, no co poradzić, tak mam i to lubię. Lubię się określać. Niektórzy nie mają z tym najmniejszego problemu, by opisać, jacy są, sami określają się mówiąc co lubią, czego nie, jak budują relacje z innymi, mają idealny dla siebie sposób komunikacji ze światem i ze sobą samym. Inni, przeglądają się w oczach przyjaciół, szefa, zbierają dane o sobie -sięgając do dzieciństwa i tego, jak widzieli ich rodzice albo idąc za hasłem, możesz wszystko, bądź najlepszą wersją siebie samego próbują podążać za ideałem wyznaczanym przez trendy.

Jak ?

Kto oglądał Uciekającą pannę młodą ten zapewne kojarzy scenę gdy główna bohaterka, grana przez Julię Roberts, postanawia odkryć jak przygotowane jajka smakują jej najbardziej. Po wielu śniadaniach z ukochanymi, gdzie zawsze zamawiała to co jej luby, postanawia sprawdzić, co naprawdę, ona sama lubi. Jest to genialna scena i jest tylko symbolem tego, co dzieje się w głównej bohaterce, która zaczyna odkrywać samą siebie, bez presji, oczekiwań innych. Rodzina, zdrowie, uczciwość, to chyba święta trójca wymienianych wartości bez chwili zawahania. Ja podczas ćwiczenia z wartościami nigdy nie wybierałam zdrowia, co o zgrozo, świadczyło o moim szczerym podejściu do tego tematu, bo faktycznie o zdrowie własne nie dbałam.

A teraz konkret

Znajdziesz poniżej tabelę z wypisanymi wartościami. Być może wiele z nich będzie dla ciebie przytłaczająco atrakcyjna, ale nie da się hołdować wszystkim naraz. I nie trzeba. Kiedy odkryjesz co jest dla ciebie najważniejsze, być może z ulgą odpuścisz nie swoje, narzucone Ci cudze przekonania o tym, co ważne i istotne w Twoim życiu

Jak określić swoje wartości? Nie wybieraj ich od razu. Zacznij od wykreślenia 10 najmniej istotnych dla ciebie wartości Masz to? To kolejne 10. I tak aż zostanie 7 najważniejszych. Sposób ten, wykreślanie zamiast wybierania z wielu odkryłam dzięki Kamili Rowińskiej i stosuję także w innych sytuacjach, gdzie wybór nie zawsze jest oczywisty. Nie żałuj sobie na to ćwiczenie czasu i przemyśleń, to co dla mnie kryje się pod jednym słowem, u ciebie będzie miało inne znaczenie. Nie ma lepszych i gorszych wyborów, a może dopiszesz własne?

miłość przyjaźń czystość wykształcenie
rodzina bezpieczeństwo niezależność odwaga
współczucie bogactwo piękno zdrowie
ryzyko empatia kompetencje wiedza
zaufanie troskliwość rozwój sława
wsparcie zaradność przygoda prostota
relacje doświadczanie optymizm spokój
odpowiedzialność praca religia satysfakcja
sukces współpraca uznanie duma
wpływy porządek uczenie się rozwój
duchowość wytrwałość rzetelność rozwój finansowy
intymność opanowanie pomysłowość otwartość
wyobraźnia mądrość komfort spełnienie

Koniecznie podziel się wrażeniami w komentarzu, jestem bardzo ciekawa twoich wyborów i wartości jakie wybrałaś.

Karolina Krawczyk

Karolina Krawczyk

Coaching rodzicielski i kobiecy

Pomogę Ci odnaleźć się w Twoich życiowych rolach i czerpać z nich zasłużoną satysfakcję. Na Twoich warunkach.