Idź do teatru. Wyjdź do restauracji. Za drogo? To do kawiarni na lody. Nie po drodze? To idź na zakupy spożywcze. Chodź w różne miejsca. O na przykład do biblioteki! Do domu kultury. Zaplanuj to dużo wcześniej. Bądź wypoczęta. I baw się obserwując.

To proste słowa, ale zawierają ogromne znaczenie, zwłaszcza dla rodziców. Chodzenie z dziećmi do różnych miejsc to nie tylko forma rozrywki, to prawdziwa nauka i inwestycja w przyszłość naszych dzieci. Może się wydawać, że to bardziej męczące niż relaksujące, ale pośrednio przynosi ogromne korzyści, zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów.

Zadbanie o siebie, to także zadbanie o swoje dziecko. Oczywiście, wszyscy potrzebujemy czasu na relaks, ale te wyjścia z dziećmi można potraktować jako formę rozwoju zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów.

Na te wszystkie wypady idź ze swoim dzieckiem. Dlaczego? Oto kilka ważnych powodów:

1. Oboje zmienicie miejsce i wyjdziecie do ludzi. Często zamykamy się w domu i zapominamy, jak ważne jest otoczenie nasze dzieci różnymi bodźcami i nowymi doświadczeniami.

2. Poznacie nowe miejsca, które mogą otworzyć drogę ku nowym pasjom. Może to być wyjście do teatru, które zainicjuje miłość do sztuki, albo do kawiarni na lody, gdzie maluch może odkryć, jak smakują nowe smaki.

3. Poznacie swoje dziecko na nowo. Obserwując, jak reaguje na różne sytuacje, dowiesz się, co sprawia mu przyjemność, jakie są jego zainteresowania, i jak radzi sobie w nowych okolicznościach.

4. Będziecie przewodnikami w nowym świecie. Wspólnie z dzieckiem odkryjecie nowe rzeczy, zdobędziecie doświadczenia i umiejętności, które pomogą mu w przyszłości. To wy jako rodzice macie możliwość poszerzania jego horyzontów.

Warto zdawać sobie sprawę, że dzieci nie rodzą się z umiejętnością zachowywania się adekwatnie do sytuacji. Często nie wiedzą, jak załatwić pewne sprawy czy zapytać kogoś o pomoc. Te umiejętności nabywają poprzez obserwację i doświadczenie. Jeżeli ich obserwacje bazują tylko na zachowaniach rówieśników, mogą się skończyć na przedstawieniach w teatrze z bosymi stopami opartymi o barierkę. Dlatego, jako rodzice, możemy dać im szansę na naukę i rozwijanie się poprzez wspólne wyjścia i doświadczenia.

I ostatnie choć bardzo istotne, pomyśl jaka przyjemnością będą wspólne wyjścia z twoimi dzieckiem, w przyszłości, kiedy okaże się ogarniętym, bywałym nastolatkiem, który nie boi się nowych sytuacji i potrafi zachować się z klasą i pewnością siebie?

Pozdrawiam i przytulam.

Karolina